wtorek, 29 stycznia 2013

Wyniki wyborów uzupełniających

Wyniki wyborów uzupełniających do WRD i do Rady Wydziału z dnia 28.01.2013 r.
 

Liczba głosujących: 10
 

WRD
Ilość mandatów do obsadzenia: 1
Kandydaci: 2
Elżbieta Nowosielska – głosów 9
Mikołaj Getka-Kenig – głosów 1
Wybory wygrała i mandat zdobyła Elżbieta Nowosielska.
 

Rada Wydziału:
Ilość mandatów do obsadzenia: 2
Kandydaci: 4
Mikołaj Getka-Kenig – głosów 1
Jakub Zapała – głosów 9
Maksymilian Sas – głosów 6
Michał Starczewski – głosów 4
Wybory wygrali i mandaty zdobyli: Jakub Zapała i Maksymilian Sas.
 

Wyniki wyborów uprawomocnioną się w ciągu 7 dni od daty głosowania. Do tego czasu można składać protesty wyborcze.

sobota, 26 stycznia 2013

Uwaga! Wybory!

Przypominamy, że w poniedziałek 28.01.2013 r. odbędą się wybory uzupełniające do WRD i do Rady Wydziału Historycznego, o godz. 17.30, przed biblioteką, 2 piętro budynek IH UW.

czwartek, 24 stycznia 2013

Ciekawe mazowieckie źródła dostępne online

Jako młode osoby zajmujące się nauką chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z wartości wynikających z udostępniania online dziedzictwa kulturowego, w tym źródeł historycznych czy artykułów naukowych.

Najogólniej mówiąc, inicjatywy takie pozwalają nam zaoszczędzić czas i ułatwiają pracę. Dlatego cieszą nas (bo chyba mogę mówić w imieniu niejednego doktoranta naszego Wydziału) projekty digitalizacyjne, a także coraz powszechniejsze udostępnianie online zbiorów nowszych, tzw. born digital, które nie wymagają skanowania.

Trywializując, można powiedzieć, że zyskujemy łatwy dostęp do wielu źródeł, podczas czytania których możemy leżeć i pić kawę, co raczej nie mogłoby mieć miejsca, jeżeli pochylalibyśmy się nad zbiorami z bibliotece lub archiwum.

Jednym z projektów, który -- jak wierzę -- zainteresuje doktorantów Wydziału Historycznego, jest baza mazowieckich czasopism humanistycznych tworzona Muzeum Historii Polski. Obecnie zawiera ponad 9 tys. tekstów z 15 czasopism naukowych wydawanych na Mazowszu, m.in. z “Almanachu Muzealnego”, “Kroniki Zamkowej”, “Notatek Płockich”, “Rocznika Mazowieckiego” czy “Rocznika Towarzystwa Naukowego Warszawskiego”. W pracach nad projektem bierze udział dwoje doktorantów z naszego Wydziału.

Wśród artykułów znajdą coś dla siebie zapewne osoby zainteresowane nie tylko historią, ale również szeroko rozumianą kulturą, społeczeństwem czy ogólnie regionem. Poszukiwacze ciekawostek także się nie zawiodą:

"Przypadki spożywania roztworu eteru były nagminne wśród kolonistów niemieckich na terenie powiatu gostyńskiego, skąd przenikały dość często do ludności polskiej tegoż powiatu..."O przestępczości nieletnich na terenie Płocka i powiatu płockiego w okresie międzywojennym / Kazimierz Askanas
"Okazuje się, że do Izby Wytrzeźwień trafia najwięcej alkoholików nie w dni świąteczne lub przedświąteczne, lecz w czwartki i piątki (Tab. V), a szczyt agresywności wykazują oni we wtorki i środy. Pije się więc i „rozrabia" głównie w dni pracy. [...] Agresywność pijaków w Płocku wynika prawdopodobnie z toksycznego działania wyziewów Petrochemii."Wpływ pogody na samopoczucie i stan zdrowia mieszkańców Płocka i okolicy / Tadeusz Garlej

"Najwięcej nadużywających alkoholu jest w grupie mężczyzn żonatych (1687 osób tj. 60,1%), ale daje się zaobserwować znaczny spadek odsetka tej grupy osób w stosunku do kawalerów i rozwiedzionych w miarę zwiększenia częstotliwości pobytów w Izbie Wytrzeźwień. Najbardziej podatni na nadużywanie alkoholu są rozwiedzeni..."Pacjenci płockiej izby wytrzeźwień / Iwona Paradowska
Warto pamiętać o bazie mazowieckich czasopism humanistycznych, szukając materiałów do swoich artykułów, prac doktorskich, czy też poszukując odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Być może zajrzycie tam także w wolnych chwilach? Najważniejsze, aby znalezione tam informacje okazały się przydatne, czego sobie i Wam życzę, przewrotnie cytując fragment wynalezionego w bazie przemówienia ministra oświaty i szkolnictwa wyższego Henryka Jabłońskiego z 1970 r., kiedy otwierał w Płocku pierwszy w kraju Ośrodek Telewizji Dydaktycznej:
"Wam zaś szczęśliwym posiadaczom stacji — życzę jak największych korzyści. Oczywiście przybywa Wam również i kłopotów, ale życia bez kłopotów nie ma i być nie może, rzecz tylko w tym, by były one na coraz wyższym poziomie. Ten warunek — znakomity dar, jaki otrzymujecie, spełnia w całej rozciągłości".
W końcu właśnie po to istnieją takie miejsca w Sieci. :)

środa, 23 stycznia 2013

Wybory zmiana godziny!


Wybory uzupełniające i do Rady Wydziału Historycznego odbędą się 28 stycznia 2013 r. (poniedziałek), o godz. 17.30, przed biblioteką, 2 piętro, budynek IH UW.

poniedziałek, 21 stycznia 2013

Przewodniczący WRD nie będzie dzisiaj dostępny (21.01.2013)


Z powodu choroby zmuszony jestem odwółać dzisiejszy dyżur (21.01.2013). W pilnych sprawach proszę o kontakt e-mail.
Pozdrawiam,
Łukasz Galas

niedziela, 20 stycznia 2013

Protokół z posiedzenia Rady Doktorantów WH UW w dniu 15.01.2013 r.



Protokół z posiedzenia Rady Doktorantów WH UW w dniu 15.01.2013 r.

Obecni:
1) Łukasz Galas
2) Maksymilian Sas
3) Maciej Stanecki
4) Michał Staniszewski
5) Miraslava Uvarkina
6) Jakub Zapała
7) Magdalena Zatorska

Nieobecni:
1) Katarzyna Chimiak


Przebieg obrad:

1.   Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
2.   Przedstawienie przez Przewodniczącego Regulaminu Samorządu Doktorantów UW.
3.  Dyskusja nad sprawami związanymi z organizacją konferencji naukowej przez WRD. Jakub Zapała zrelacjonował wyniki pracy zespołu zajmującego się opracowaniem merytorycznym tematyki konferencji. Do głosowania przedstawione dwa wypracowane tematy konferencji: 1) „Porządek wobec wyzwań swoich czasów”; 2) „Czego poszukujemy – prawda, fakt, wspomnienie?”. Przedyskutowano zagadnienia badawcze możliwe do podjęcia przy obydwu tematach. Każdy z członków WRD wypowiedział się na temat obydwu propozycji tytułu konferencji. W wypowiedziach zwracano uwagę, że pierwszy z zaproponowanych tematów jest spójny i umożliwia jednocześnie szerokie ujęcie zagadnienia, pozwalające na zastanowienie się m.in. nad różnymi wymiarami tytułowego „porządku” (tj. np. porządek społeczny, kwestia strukturyzowania wiedzy, „procesy porządkowania” itd.). Po czym przystąpiono do głosowania. W głosowaniu jawnym 4 osoby opowiedziały się za pierwszym tematem, 1 osoba zagłosowała za wyborem drugiego tematu, a 2 osoby wstrzymały się od głosu. Uchwałą WRD przyjęto, że tematem organizowanej konferencji naukowej będzie „Porządek wobec wyzwań swoich czasów”.
4.   Następnie przystąpiono do ustalenia terminu konferencji. Przedyskutowano proponowane przez poszczególnych członków WRD terminy (kwiecień, czerwiec, jesień 2013 r.). Po dyskusji Rada opowiedziała się za zorganizowaniem konferencji w kwietniu. Jakub Zapała przedstawił, jak prezentuje się dostępność sal w proponowanym przez niego terminie obrad, tj. w dn. 12-13 kwietnia. Wedle informacji uzyskanych w Sekretariacie IH UW w tych dniach wolna jest sala 206 w nowym budynku administracyjno-dydaktycznym Wydziału Historycznego UW, w której prawdopodobnie odbędą się obrady konferencji. Jako alternatywne sale wskazano s. 17 i s. A w budynku IH UW.
5. Przedyskutowano możliwości otrzymania dofinansowań na organizację konferencji. Zdecydowano się wykorzystać środki z I filaru Zarządu Samorządu Doktorantów UW oraz ubiegać się o dofinansowanie w Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego. Ustalono, że wniosek o dofinansowanie przygotuje Łukasz Galas we współpracy z Maksymilianem Sasem, Magdaleną Zatorską oraz Jakubem Zapałą. Ustalono, że priorytetem przy ubieganiu się o środki na organizację konferencji będzie dofinansowanie noclegów dla referentów spoza Warszawy.
6. Następnie przedyskutowano sposoby i możliwości dotarcia z informacją o organizowanej konferencji do polskich i zagranicznych ośrodków naukowych. Ustalono, że językiem obrad będą języki: polski oraz angielski. Ustalono, że zaproszenia do udziału w konferencji poza językiem polskim zostaną przygotowane także w języku angielskim i rosyjskim.
7. Przedyskutowano zasady ubiegania się przez doktorantów Wydziału Historycznego UW o dofinansowanie projektów ze środków z budżetu Samorządu Doktorantów UW przynależnych Wydziałowej Radzie Doktorantów, tzw. I filaru (3 000 zł). Ustalono, że maksymalna kwota, o którą można wnioskować o dofinansowanie inicjatyw doktorantów z I filaru dla jednej osoby na WH UW w 2012 r. wynosi 300 zł.
8. Omówiono sprawy związane z publikacją referatów wygłoszonych na dwóch poprzednich konferencjach zorganizowanych przez WRD. Łukasz Galas poinformował, że nadesłane artykuły są obecnie recenzowane przez pracowników naukowych z IH UW.
9. Łukasz Galas zaprezentował nowy wygląd strony internetowej WRD, po czym przedyskutowano, jakie dalsze zmiany należy na niej wprowadzić. Maksymilian Sas zaproponował, aby na stronie internetowej nie zamieszczać linków do materiałów niezwiązanych bezpośrednio z WRD i doktorantami UW. Ustalono, że tego typu, inne materiały będą zamieszczane na profilu Rady na portalu facebook.
10. Członkowie WRD obecni na ostatnim zebraniu „Obywateli Nauki” zrelacjonowali przebieg spotkania. Omówiono zasady współpracy doktorantów i Obywateli Nauki oraz przedyskutowano sprawę czynnego udziału i pomocy udzielanej przez WRD przy debacie o doktorantach organizowanej przez „ON” w połowie lutego 2013 r. Magdalena Zatorska podniosła konieczność dołączenia do inicjatywy również doktorantów z innych wydziałów.
11. Zdecydowano o przeniesieniu wniesionej przez Katarzynę Chimiak propozycji zorganizowania warsztatów przygotowujących do wygłaszania referatów na międzynarodowych konferencjach na następne spotkanie Rady.
12. Ustalono, że następne spotkanie Rady odbędzie się w ostatnim tygodniu stycznia 2013 r.

Protokołował: Maksymilian Sas

czwartek, 17 stycznia 2013

Wybory uzupełniające - 28 stycznia

W dn. 28 stycznia 2013 r. o godz. 17.00 w budynku Instytutu Historycznego UW odbędą się wybory uzupełniające przedstawicieli doktorantów w Wydziałowej Radzie Doktorantów i Radzie Wydziału Historycznego. Po zgromadzeniu się przed biblioteką (2. piętro IH UW) przejdziemy do wolnej sali, aby oddać głosy. Zachęcamy do wzięcia udziału w wyborach!

Nowy adres e-mail WRD

Uprzejmie informujemy, że Wydziałowa Rada Doktorantów posiada nowy adres e-mail: doktoranci.wh[at]uw.edu.pl. Zachęcamy do kontaktu z Radą poprzez nowy mail :)

wtorek, 15 stycznia 2013

Uwaga! Informacja o maksymalnej kwocie dofinansowań w kadencji 2012/2013!!!


Maksymalna kwota, o którą można wnioskować w wniosku o dofinansowanie inicjatyw doktorantów z I filaru dla jednej osoby na WH w roku wynosi 300 zł. Wnioski o większe kwoty nie będą podpisywane przez Przewodniczącego WRD. Osobom, którym udało się uzyskać podpis na wniosku o większą kwotę, proszone są o skorygowanie kwoty wymienionej w wniosku i podanie Przewodniczącemu WRD ponownie skorygowanego wniosku do podpisu. W przeciwnym razie wnioski nie będą mogły być rozpatrywane, a dofinansowanie nie będzie przyznane.

poniedziałek, 14 stycznia 2013

Ciekawy tekst o sytuacji doktorantów w Polsce i na świecie

Kontakt z Przewodniczącym WRD - zmiana!

Przewodniczący WRD Łukasz Galas dostępny będzie w poniedziałki, w godz. 16.00-17.00, w sali 113, 2 piętro, budynek Instytutu Historycznego.
Najbliższe terminy: 21.01; 28.01. W tych dniach będę dostępny w wyznaczonych godzinach bez konieczności wcześniejszego umawiania się przez e-mail. W pozostałe dni proszę o kontakt e-mailowy: l.galas@uw.edu.pl.

środa, 9 stycznia 2013

Protokół z posiedzenia Rady Doktorantów WH UW w dniu 07.01.2013


Protokół z posiedzenia Rady Doktorantów WH UW w dniu 07.01.2013.

Obecni:
1) Katarzyna Chimiak
2) Łukasz Galas
3) Maksymilian Sas
4) Maciej Stanecki
5) Michał Staniszewski
6) Jakub Zapała
7) Magdalena Zatorska

Nieobecni:
1)
Miraslava Uvarkina

Przebieg obrad:
  1. Przedyskutowano kwestię wyboru nowych władz Rady Doktorantów Wydziału Historycznego UW (po wyborach z dn. 4 grudnia 2012 r.). Po dyskusji, Jakub Zapała, Przewodniczący Wydziałowej Rady Doktorantów poprzedniej kadencji, zgłosił kandydaturę Łukasza Galasa na stanowisko Przewodniczącego WRD. Jego kandydatura została przyjęta jednogłośnie.
  2. Po wyborze na Przewodniczącego Łukasz Galas zgłosił kandydatury: Maksymiliana Sasa na stanowisko Sekretarza WRD oraz Magdaleny Zatorskiej na stanowisko Skarbnika WRD. Obydwie kandydatury zostały przyjęte jednogłośnie.
  3. Następnie dokonano jednogłośnego wyboru Łukasza Galasa na delegata na posiedzenie wyborcze Rady Doktorantów UW, które odbędzie się 22 stycznia o godz. 18.30.
  4. Ustalono, że Katarzyna Chimiak będzie odpowiadać za informowanie doktorantów WH UW o organizowanych konferencjach naukowych, jak i przesyłanie drogą mailową informacji o ofertach pracy, stażów lub stypendiów dla doktorantów. Szczegółowo omówiono także kompetencje Sekretarza i Skarbnika.
  5. Przedyskutowano sprawę strony internetowej WRD oraz profilu na portalu facebook. Zdecydowano, jakiego rodzaju informacje należy zamieszczać na stronie i profilu.
  6. Postanowiono, że wybory przedstawicieli doktorantów do Rady Wydziału Historycznego UW oraz wybory uzupełniające do WRD powinny odbyć się w styczniu. Jako ich sugerowany termin wskazano 28 stycznia 2013 r. (o godz. 17.00).
  7. Omówiono koncepcję organizowanej przez WRD tegorocznej konferencji naukowej przeznaczonej dla doktorantów i młodych doktorów, której termin wyznaczono wstępnie na połowę kwietnia 2013 r. Na osobę odpowiedzialną za nadzorowanie organizacji konferencji wybrano Jakuba Zapałę. Dokładnie przedyskutowano tematykę konferencji. Spośród wielu zgłoszonych propozycji tematów wybrano hasła-klucze, które zyskały największą aprobatę. Zdecydowano, że przez najbliższy tydzień zespół w składzie: Maciej Stanecki, Michał Staniszewski, Jakub Zapała będzie kontynuował prace nad ostatecznym doprecyzowaniem tematu konferencji oraz wchodzących w jego skład kategorii badawczych.
  8. Maciej Stanecki przedstawił informacje o rozmowach z dr. Łukaszem Niesiołowskim-Spano na temat zaangażowania się doktorantów w ruch społeczny „Obywatele Nauki”, po czym przedyskutowano potrzeby doktorantów i możliwości ich artykulacji za pośrednictwem „ON”. Ustalono, że członkowie WRD wezmą udział w najbliższym zebraniu „Obywateli Nauki”, które odbędzie się w piątek, 11 stycznia o godz. 18.00 w siedzibie Projektu: Polska (ul. Andersa 29, Warszawa).
  9. Ustalono, że kolejne zebranie WRD odbędzie się 15 stycznia o godz. 16.30 (s. 113, IH UW).
Protokołował: Maksymilian Sas

wtorek, 8 stycznia 2013

Kontakt z Przewodniczącym WRD


Nowy Przewodniczący WRD Łukasz Galas dostępny będzie w poniedziałki, w godz. 16.00-17.00, w sali 113, 2 piętro, budynek Instytutu Historycznego lub w inny dzień również po umówieniu się przez e-mail: l.galas@uw.edu.pl.

Zarząd WRD w kadencji 2012/2013!

W dniu 7 stycznia 2013 r. Rada Doktorantów Wydziału Historycznego wybrała jednogłośnie nowe władze:
Przewodniczący – Łukasz Galas
Sekretarz – Maksymilian Sas
Skarbnik – Magdalena Zatorska
Delegat do Rady Doktorantów UW – Łukasz Galas