Najogólniej mówiąc, inicjatywy takie pozwalają nam zaoszczędzić czas i ułatwiają pracę. Dlatego cieszą nas (bo chyba mogę mówić w imieniu niejednego doktoranta naszego Wydziału) projekty digitalizacyjne, a także coraz powszechniejsze udostępnianie online zbiorów nowszych, tzw. born digital, które nie wymagają skanowania.
Trywializując, można powiedzieć, że zyskujemy łatwy dostęp do wielu źródeł, podczas czytania których możemy leżeć i pić kawę, co raczej nie mogłoby mieć miejsca, jeżeli pochylalibyśmy się nad zbiorami z bibliotece lub archiwum.
Jednym z projektów, który -- jak wierzę -- zainteresuje doktorantów Wydziału Historycznego, jest baza mazowieckich czasopism humanistycznych tworzona Muzeum Historii Polski. Obecnie zawiera ponad 9 tys. tekstów z 15 czasopism naukowych wydawanych na Mazowszu, m.in. z “Almanachu Muzealnego”, “Kroniki Zamkowej”, “Notatek Płockich”, “Rocznika Mazowieckiego” czy “Rocznika Towarzystwa Naukowego Warszawskiego”. W pracach nad projektem bierze udział dwoje doktorantów z naszego Wydziału.
Wśród artykułów znajdą coś dla siebie zapewne osoby zainteresowane nie tylko historią, ale również szeroko rozumianą kulturą, społeczeństwem czy ogólnie regionem. Poszukiwacze ciekawostek także się nie zawiodą:
"Przypadki spożywania roztworu eteru były nagminne wśród kolonistów niemieckich na terenie powiatu gostyńskiego, skąd przenikały dość często do ludności polskiej tegoż powiatu..."O przestępczości nieletnich na terenie Płocka i powiatu płockiego w okresie międzywojennym / Kazimierz Askanas
"Okazuje się, że do Izby Wytrzeźwień trafia najwięcej alkoholików nie w dni świąteczne lub przedświąteczne, lecz w czwartki i piątki (Tab. V), a szczyt agresywności wykazują oni we wtorki i środy. Pije się więc i „rozrabia" głównie w dni pracy. [...] Agresywność pijaków w Płocku wynika prawdopodobnie z toksycznego działania wyziewów Petrochemii."Wpływ pogody na samopoczucie i stan zdrowia mieszkańców Płocka i okolicy / Tadeusz Garlej
"Najwięcej nadużywających alkoholu jest w grupie mężczyzn żonatych (1687 osób tj. 60,1%), ale daje się zaobserwować znaczny spadek odsetka tej grupy osób w stosunku do kawalerów i rozwiedzionych w miarę zwiększenia częstotliwości pobytów w Izbie Wytrzeźwień. Najbardziej podatni na nadużywanie alkoholu są rozwiedzeni..."Pacjenci płockiej izby wytrzeźwień / Iwona Paradowska
"Wam zaś szczęśliwym posiadaczom stacji — życzę jak największych korzyści. Oczywiście przybywa Wam również i kłopotów, ale życia bez kłopotów nie ma i być nie może, rzecz tylko w tym, by były one na coraz wyższym poziomie. Ten warunek — znakomity dar, jaki otrzymujecie, spełnia w całej rozciągłości".W końcu właśnie po to istnieją takie miejsca w Sieci. :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz